Q&A vuurwerkpetitie 2026
‘Het vuurwerkverbod is er. En nu doorpakken!’
Ja. Sinds 1 augustus 2026 geldt in Nederland een landelijk verbod op consumentenvuurwerk. Consumenten mogen vuurwerk uit de categorieën F2, F3 en F4 niet meer kopen, bezitten of afsteken. Klein F1-vuurwerk, zoals sterretjes en knalerwten, blijft wel toegestaan.
Een verbod op papier betekent niet automatisch dat honden ook minder vuurwerkoverlast ervaren. Dat staat of valt met de naleving en handhaving ervan. Juist de onverwachte knallen in de weken en maanden vóór de jaarwisseling zorgen bij veel honden voor langdurige angst en stress. Daarom vinden wij het belangrijk dat gemeenten niet alleen tijdens oud en nieuw, maar ook in de aanloop ernaartoe actief optreden.
We vragen gemeenten om juist vóór de jaarwisseling vroegtijdig, zichtbaar en consequent te handhaven op verboden vuurwerk, meldingen van vuurwerkoverlast serieus te nemen en waar mogelijk snel op te volgen. Daarnaast vragen we gemeenten terughoudend te zijn met het verlenen van ontheffingen voor het afsteken van vuurwerk tijdens de jaarwisseling.
De handhaving van het vuurwerkverbod is een gezamenlijke verantwoordelijkheid. Zowel politie als boa’s spelen een rol bij het toezicht en de handhaving van de vuurwerkregels. Gemeenten hebben daarnaast een belangrijke rol bij de lokale aanpak van overlast en openbare orde. Ook beslist de burgemeester over eventuele ontheffingen voor verenigingen en stichtingen.
Daarom vragen we gemeenten om samen met politie en andere handhavingspartners goede afspraken te maken over de aanpak. Bijvoorbeeld over extra toezicht op bekende hotspots en risicomomenten, het opvolgen van meldingen en gericht optreden waar dat mogelijk is. Zo kan de beschikbare handhavingscapaciteit zo effectief mogelijk worden ingezet.
We willen dat er niet pas wordt opgetreden als het op oudejaarsavond misgaat. Juist eerder in het seizoen is het belangrijk dat gemeenten alert zijn op het afsteken van verboden vuurwerk, meldingen serieus nemen en waar mogelijk optreden. Voor hondenbezitters zijn onverwachte knallen tijdens bijvoorbeeld een dagelijkse wandeling vaak veel moeilijker te vermijden dan het vuurwerk rond middernacht op 31 december.
Een melding leidt niet automatisch tot een boete of het betrappen van een dader. Toch zijn meldingen belangrijk. Ze maken zichtbaar waar en wanneer overlast plaatsvindt en kunnen gemeenten en politie helpen om toezicht en handhaving gerichter in te zetten. Daarom roepen we mensen ook op vuurwerkoverlast te blijven melden.
Ja. Professionele vuurwerkshows blijven toegestaan. Daarnaast kunnen lokale verenigingen en stichtingen onder voorwaarden een ontheffing van de burgemeester krijgen om tijdens de jaarwisseling aangewezen F2-vuurwerk af te steken. Een burgemeester is niet verplicht zo'n ontheffing te verlenen en kan ook besluiten geen of slechts een beperkt aantal ontheffingen toe te staan. Veel gemeenten hebben inmiddels aangegeven helemaal geen gebruik te willen maken van deze mogelijkheid en dus geen ontheffingen te zullen verlenen.
Wij vragen gemeenten om terughoudend te zijn met ontheffingen. Ook een georganiseerde vuurwerkshow kan veel angst en stress veroorzaken bij honden en andere dieren. Daarom vinden wij dat dierenwelzijn en de overlast voor de omgeving nadrukkelijk moeten worden meegewogen bij de beslissing om een ontheffing te verlenen.
Nee. F1-vuurwerk, zoals sterretjes, knalerwten en sommige kleine fonteintjes, blijft toegestaan. Het verbod geldt voor het consumentenvuurwerk uit de zwaardere categorieën.
Harde, plotselinge en onvoorspelbare knallen kunnen bij honden veel angst en stress veroorzaken. Uit onderzoek blijkt dat bijna 8 op de 10 honden angst vertonen bij het horen van vuurwerk. Wanneer er in de aanloop naar de jaarwisseling wekenlang regelmatig wordt geknald, krijgen honden bovendien minder kans om van de stress te herstellen en kan de angst verergeren.
Lees meer over vuurwerkangst bij honden en wat je kunt doen om je hond te helpen op onze paginaVuurwerkangst bij honden.
Nee, we verwachten niet dat bij iedere knal direct een boa of politieagent ter plaatse kan zijn. Wel vinden we dat gemeenten zich actief moeten voorbereiden op de handhaving van het vuurwerkverbod. Dat betekent onder meer: meldingen serieus nemen en opvolgen, extra toezicht inzetten op bekende hotspots en risicomomenten en zichtbaar optreden waar dat mogelijk is. Juist door meldingen te verzamelen, ontstaat een beter beeld van waar en wanneer de meeste overlast plaatsvindt en kan de beschikbare handhavingscapaciteit gerichter worden ingezet.
Met de handtekeningen willen we laten zien dat veel mensen vinden dat het vuurwerkverbod ook daadwerkelijk moet worden gehandhaafd. We gebruiken het aantal ondertekenaars om aandacht te vragen voor onze oproep bij gemeenten en in de media. Zo willen we de druk opvoeren om het verbod niet alleen op papier te laten bestaan, maar er in de praktijk ook echt werk van te maken.